Podpisanie umów o współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Warszawie i Kerczeńskim Republikańskim Muzeum Historyczno-Kulturalnym

Podczas spotkania, w dniu 20 grudnia 2007 r., podpisane zostały 3 umowy o współpracy pomiędzy Muzeum Narodowym w Warszawie i Kerczeńskim Republikańskim Muzeum Historyczno-Kulturalnym. Pierwsza z nich określać będzie szczegółowy program współpracy na 2008 rok, kolejny dokument to umowa o wspólnej publikacji katalogu greckich stel nagrobnych. Ostatnim dokumentem będzie umowa o współpracy archeologicznej, która umożliwi rozpoczęcie Kerczeńskiej Misji Archeologicznej Muzeum Narodowego w Warszawie. Start Misji stworzy nowe perspektywy i możliwość uzyskania przez MNW długoterminowego depozytu zabytków ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego. W planach jest także organizacja czasowych wystaw w Warszawie i Kerczu.

 

Umowy podpisywali Dorota Folga-Januszewska – dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Natalia Gałczenko – Dyrektor Kerczeńskiego Republikańskiego Muzeum Historyczno-Kulturalnego oraz Wiktor Zińko – Dyrektor Fundacji „Demetra”. W spotkaniu wzięli udział Olexander Motsyk – Ambasador Ukrainy w Polsce oraz Anna Niewiadomska – Dyrektor Departamentu Zagranicznej Polityki Kulturalnej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Program współpracy między Muzeum Narodowym w Warszawie a Kerczeńskim Republikańskim Muzeum Historyczno-Kulturalnym rozpoczęto w 1993 roku podpisaniem umowy o współpracy. Kierownikiem projektu od początku jego istnienia jest Alfred Twardecki, kustosz z Galerii Sztuki Starożytnej MNW.

 

W ramach programu przygotowano dotychczas do publikacji wspólne (polsko-ukraińskie) wydanie greckich stel nagrobnych ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego (planowane na 2008 r.) a w zaawansowanym stadium są przygotowania do publikacji kolekcji czarek megaryjskich z tegoż muzeum (planowane na 2009 r.). Innym obszarem współpracy jest wymiana doświadczeń między pracowniami konserwatorskimi obu instytucji. W jej ramach miały miejsce praktyki konserwatorów z Kerczu w MNW oraz szkolenia organizowane w Kerczu przez konserwatorów MNW a także wsparcie udzielone przez polskie laboratoria w badaniach nad najcenniejszym zabytkiem antycznego malarstwa na Ukrainie – naściennymi malowidłami z tzw. Grobowca „Demetry”. Owocem współpracy są także naukowe publikacje polskich uczestników projektu.