Media

13 Marca, 2018 - 11:23

https://vod.tvp.pl/video/studio-kultura-rozmowy,13032018-alfred-twardecki,36272635

 

Studio Kultura Rozmowy

13.03.2018 – Alfred Twardecki 

Dr Alfred Twardecki, szef polskiej misji archeologicznej w Olbii, opowiada o pracy i odkryciach na terenie tej starożytnej greckiej kolonii, która obecnie leży na terytorium Ukrainy. Polacy badają najciekawszą część starożytnego miasta. Dokonano tam ok. 300 niezwykle ciekawych odkryć. ZWIŃ

5 Marca, 2018 - 17:30

20:27 16 lutego 2018

https://www.youtube.com/watch?v=A-LGlNU27ew 

od 13 minuty 30 sek.

W dzisiejszym odcinku "Pod Przykryciem" prowadzący Marcin Bąk oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka podjęli się omówienia tematów, wedle idei programu, które mogły umknąć szerszemu gronie odbiorców. Poseł Lichocka przedstawiła ułatwienia dla przedsiębiorstw małych i średnich, nad jakimi pracuje rząd, nakreśliła priorytety na obecny rok. W ostatniej części streszczono wybitny sukces polskich archeologów na Morzu Czarnym.

Sukcesy archeologów w Morzu Czarnym

– Działania tych dwóch lat MKiDN jest niezwykle imponujące. Jest bardzo dużo rzeczy, które się udały. Na stronie ministerstwa powstało specjalne podsumowanie działalności dwóch ostatnich lat. Dzięki wsparciu tegoż ministerstwa, Muzeum Narodowe mogło wysłać ekipę, która znalazła ponad 300 zabytków sprzed 2500 lat - nakreśliła poseł PiS Joanna Lichocka.

– Ci ludzie, często w trudnych warunkach, żmudnie pracują. Ta działalność jednak pozwala poznać przekrój naszej cywilizacji. Cieszę się, że młodzi Polacy  pojawiają się w takich miejscach. Dzięki pracy ministerstwa i archeologów, Polska ma się czym pochwalić - dodał prowadzący Bąk.

Źródło: Telewizja Republika

25 Lutego, 2018 - 12:16

Польські та українські археологи працюють пліч-о-пліч в Ольвії

21.02.2018 17:58

  • Olbia PL UA.mp3

Про те, як ця співпраця виглядає, з чого вона почалася та що їй передувало, розповідає доктор Альфред Твардецький з Національного музею у Варшаві

Польська археологічна експедиція в Ольвії, 2017 рікПольська археологічна експедиція в Ольвії, 2017 рікblackseaproject.mnw.art.pl / Alfred Twardecki - zdjęcie wykorzystane dzięki uprzejmości Autora

Починаючи з 2016 року на місці стародавнього міста Ольвія в сьогоднішній Миколаївській області, у співпраці з Інститутом археології Національної академії наук України, діє польська археологічна експедиція.

Про те, як ця співпраця виглядає, з чого вона почалася та що їй передувало, я попросив розповісти керівника польської експедиції доктора Альфреда Твардецького з Національного музею у Варшаві.

19 Lutego, 2018 - 10:06

Sukces polskich archeologów

Panorama, TVP2

publikacja: 13.02.2018, 18:06

Sukces polskich archeologów. Odkryli ponad 300 zabytków sprzed 2500 lat na terenie Olbii - antycznej greckiej kolonii położonej nad Morzem Czarnym, na terenie obecnej Ukrainy. Pracowali wspólnie z kolegami z Ukrainy.

 

https://panorama.tvp.pl/35995530/sukces-polskich-archeologow 

14 Lutego, 2018 - 13:25

Polska Misja Archeologiczna "Olbia"

10-02-2018

Prace wykopaliskowe w Olbii. autor zdjęcia: Alfred Twardeckifot.: Alfred Twardecki

Na terenie Olbii, antycznej greckiej kolonii położonej nad Morzem Czarnym na Ukrainie archeolodzy odkryli ponad 300 zabytków sprzed ok. 2,5 tys. lat. Badania kolejnego już etapu ekspedycji Muzeum Narodowego w Warszawie były możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowa podpisana 30 maja 2016 roku między Muzeum Narodowym w Warszawie a Instytutem Archeologii Narodowej Akademii Ukrainy umożliwiła podjęcie trzyletniej (z możliwością przedłużenia) kampanii archeologicznej na terenie antycznego miasta Olbia w ramach „OlbijskiejEkspedycji Archeologicznej”, której kierownikiem jest dr hab. Ałła Bujskich. Muzeum Narodowe kontynuuje tym samym ponad 60-letnie tradycje prowadzenia wykopalisk na Ukrainie, rozpoczęte przez profesora Kazimierza Michałowskiego w Myrmekion na Krymie a kontynuowane najpierw pracami misji archeologicznej w Tyritake na Krymie przez dr. Alfreda Twardeckiego, kuratora Zbiorów Sztuki Starożytnej i Wschodniochrześcijańskiej a obecnie, pod tym samym kierownictwem na stanowisku Olbia u ujścia Dniepru i Bohu.  
 

2 Lutego, 2017 - 14:54

Do Olbii za czasów jej świetności w V w. p.n.e. zawitał i zachwycił się nią Herodot. - Nawet opisał czterodniową wycieczkę w górę rzeki Bug, co mogło doprowadzić go w okolice Targowicy, więc mamy wątki polskie w historii dotyczącej starożytnych Greków - mówi archeolog dr Alfred Twardecki.

Szef polskiej misji archeologicznej w Olbii podkreśla, że zbieranie zabytków ma przede wszystkim na celu wysnuwanie wniosków i aktualizowanie dotychczasowej wiedzy. Po pierwszym sezonie prac na terenie dzisiejszej Ukrainy naukowcy doszli do dość zadziwiających rezultatów. Na podstawie znalezionej ceramiki można wysnuć wniosek, że osadnictwo w Olbii trwało do początku V wieku po narodzinach Chrystusa, a nie jak wcześniej sądzono do najazdu Hunów w 375 r. n.e.

- Z przymrużeniem oka można powiedzieć, że Olbia to nasza "polska" grecka kolonia, bo jest to jedyna znana nam grecka kolonia, która teoretycznie i mitologicznie leżała w granicach Pierwszej Rzeczpospolitej - śmieje się archeolog.

Polacy badają obecnie najciekawszą część starożytnego miasta. Z nagrania audycji dowiesz się jaką i usłyszysz jakie są marzenia polskiej misji dotyczące Olbii.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

29 Grudnia, 2016 - 12:41

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/polscy-archeolodzy-pracuja-na-terenie-ukrainskiej-olbii-6546.php 

W lipcu i sierpniu specjaliści Polskiej Misji Archeologicznej Olbia (na Ukrainie), kierowanej przez dr. Alfreda Twardeckiego prowadzili wykopaliska w ramach programu Antyczne Zabytki Morza Czarnego. To projekt Muzeum Narodowego w Warszawie, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wykopaliska w tym regionie rozpoczęło Muzeum Narodowe już w 1956 r. Kierował nimi prof. Kazimierz Michałowski, ówczesny zastępca dyrektora Muzeum. Prace prowadzono również w latach 2008–2013 w Tyritake (Kercz na Krymie). Po przerwie spowodowanej zajęciem Krymu przez Federację Rosyjską Muzeum rozpoczęło prace na nowym stanowisku w Olbii (Ukraina, obwód Mikołajewski). Jest to najważniejsze dostępne dla badań stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego na terenie Ukrainy.

W czasie sześciu tygodni poszukiwań w tym rejonie przeprowadzono badania geofizyczne i rozpoczęto prace wykopaliskowe, odsłaniając wykop o powierzchni 100 m2 na terenie dawnej greckiej kolonii założonej w VII wieku p.n.e. W okresie rzymskim istniała tu potężna twierdza kontrolująca ujście rzeki Boh i Dniepr do Morza Czarnego.

23 Marca, 2014 - 16:27
 
Pozostałości antycznego miasta Tyritake badają polscy i ukraińscy naukowcy - pisze Krzysztof Kowalski.

Polską misją archeologiczną „Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie kieruje dr Alfred Twardecki. Z polskimi badaczami współpracują specjaliści z Uniwersytetu w Odessie oraz z Muzeum w Kerczu na Krymie. Ze strony ukraińskiej szefem programu „Bosporańskie miasto Tyritake" jest prof. Wiktor Zińko.

Ruiny antycznego Tyritake, perły starożytnego Krymu, znajdują się teraz w miejscowości Arszincewo we wschodniej części półwyspu, 12 km na południe od miasta Kercz – w starożytności Pantikapajon, stolica Królestwa Bosporańskiego.

Oficjalny język grecki

Miasto założyli greccy koloniści z Miletu. Należało ono do Królestwa Bosporańskiego. Jego początki sięgają V wieku p.n.e., przetrwało niemal tysiąc lat. Ludność tego państwa była zróżnicowana etnicznie, mieszały się w nim elementy greckie, scytyjskie i sarmackie, ale królestwo przyjęło grekę jako język oficjalny. Kres Królestwu Bosporańskiemu położył najazd Hunów w IV wieku n.e.

4 Grudnia, 2013 - 20:02

http://www.rp.pl/artykul/1068058.html

Ruiny i zabytki starożytnego królestwa i miasta badają na Ukrainie polscy naukowcy.

Pozostałości antycznego Tyritake znajdują się w miejscowości Arszincewo we wschodniej części Krymu, 12 kilometrów na południe od miasta Kercz (w starożytności Pantikapajon, stolica Królestwa Bosporańskiego).

Miasto założyli na Półwyspie Kerczeńskim koloniści z Miletu. Wchodziło ono w skład Królestwa Bosporańskiego. Było to jedno z ciekawszych państw starożytności. Jego początki sięgają 500 roku p.n.e. Istniało ono w niezmienionych granicach niemal tysiąc lat, co jest swego rodzaju rekordem czasów starożytnych.

Wspaniałe drobiazgi

Było pierwszym państwem, którego niejednorodna etnicznie ludność przyjęła grekę jako język oficjalny. W kulturze Królestwa Bosporańskiego mieszały się elementy greckie oraz koczownicze pochodzące od Scytów i Sarmatów. Kres istnieniu państwa położył dopiero najazd Hunów w IV wieku n.e.

Polską misją archeologiczną „Tyritake" Muzeum Narodowego w Warszawie kieruje dr Alfred Twardecki. Z polskimi badaczami współpracują specjaliści  z Uniwersytetu w Odessie oraz z Muzeum w Kerczu. Ze strony ukraińskiej szefem programu „Bosporańskie miasto Tyritake" jest prof. Wiktor Nikołajewicz Zińko.

27 i 28 listopda w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się konferencja poświęcona rezultatom dotychczasowych wykopalisk.