Badając Tyritake

http://www.naszdziennik.pl

W Muzeum Narodowym w Warszawie podsumowano bieżący rok działalności Polskiej Misji Archeologicznej "Tyritake" na Ukrainie. Prace badawcze były prowadzone dzięki współpracy warszawskiego Muzeum Narodowego z Muzeum Kerczeńskim.
Wykopaliska prowadzone na terenie Ukrainy służyły nie tylko pozyskaniu nowych materiałów, ale również wsparciu ukraińskiego projektu "Bosporskie Miasto Tyritake" kierowanego przez prof. Wiktora Zińko. Projekt zakłada stworzenie pierwszego na Ukrainie antycznego parku archeologicznego. Na wczorajszym spotkaniu w Muzeum Narodowym, w którym udział wzięli kierownik Polskiej Misji Archeologicznej Alfred Twardecki, ambasador Ukrainy w Polsce Aleksander Motsyk i dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Piotr Piotrowski, przedstawiono dotychczasowe efekty pracy wykopaliskowej polskiej misji. Przy współpracy ze studentami archeologii z Uniwersytetu w Odessie udało się jej odsłonić obszar o powierzchni 295 m2. Oprócz materiału masowego w trakcie prac zgromadzono 90 eksponatów, w tym monety, fragmenty zapinek, inskrypcji, zdobionej ceramiki i wielu innych. Dzięki odsłonięciu przez polską ekspedycję fragmentów muru obronnego zapoczątkowano dalsze prace nad odsłonięciem umocnień obronnych dawnych osad. Odkrycie to stanowi wkład polskiej misji w badania ukraińskich naukowców nad systemem fortyfikacji Tyritake.
W spotkaniu podsumowującym prace archeologiczne wspomniano również zeszłoroczne dokonania polskich archeologów, którzy współpracując przy odtworzeniu dawnej budowli bazyliki wczesnochrześcijańskiej, stworzyli projekt rekonstrukcji świątyni. Natomiast strona ukraińska podjęła w tym roku działania zmierzające do częściowej rekonstrukcji bazyliki. Znaleziska wskazują na fakt zamieszkiwania współczesnej Ukrainy przez ludy starożytne cywilizacji greckiej i rzymskiej. To nie pierwsze tego typu działania polskiej ekspedycji na ziemiach ukraińskich. Poprzednie prace wykopaliskowe podejmowane były przed pięćdziesięciu laty przez ekspedycje, którym przewodził prof. Kazimierz Michałowski. Jeszcze w tym roku przy współpracy polskiej ambasady w Kijowie ma się odbyć promocja polsko-ukraińskiej publikacji greckich stel nagrobnych. Jednocześnie Muzeum Kerczeńskie ma nadzieję na dalszą współpracę ze stroną polską. Całość prac wykopaliskowych Polskiej Misji Archeologicznej była możliwa dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polscy archeolodzy pracują w Tyritake, realizując umowę zawartą w 2007 roku pomiędzy warszawskim Muzeum Narodowym a Muzeum Kerczeńskim na Krymie. W zamian za pomoc warszawska placówka będzie miała prawo, po trzech latach prac wykopaliskowych, do otrzymania długoterminowego depozytu zabytków pochodzących ze zbiorów Muzeum Kerczeńskiego.
Michał Wilk