Misja geodezyjna w ramach polskich badań w Olbii.

Mimo zakończenia prac wykopaliskowych nasza aktywność w Olbii nie zakończyła się jeszcze w tym sezonie. W ramach projektu z dwutygodniową misją geodezyjną udał  się do Olbii dr Szymon Lenarczyk. Zadaniem kierowanego przez niego zespołu jest wykonanie ortofotograficznej dokumentacji przede wszystkim najbliższych okolic "polskiego" wykopu w Olbii (tzw. rzymska cytadela) a w dalszej kolejności także reszty miasta.

Dokumentacja wykonana za pomocą drona oraz  tachimetru zostanie następnie opracowana już w Warszawie podczas drugiej fazy przedsięwzięcia. Efektem końcowym powinna być szczegółowa mapa Olbii (wraz z modelem 3D). Dzięki temu będzie można zrealizować zaplanowane na kolejne lata zintegrowanie na wspomnianej mapie rezultatów wszystkich wcześniejszych prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie miasta . Służyć temu będą także wizyty w archiwach instytucji prowadzących wykopaliska w Olbii od ponad 100 lat. Dzięki pozyskanym tam (często niepublikowanym) materiałom autorzy projektu mają nadzieję uzyskać z czasem kompendium wiedzy na temat rezultatów wcześniejszych prac wykopaliskowych. Takie ich zestawienie na mapie, dzięki efektowi synergii, może pozwolić na pełniejszą interpretację nie tylko wyników badań na „polskim” wykopie ale także na ponowną interpretację dawnych badań i w końcowym efekcie być może w stworzeniu precyzyjnego planu granic całego miasta z uwzględnieniem dynamiki ich zmian w czasie.

W tej części projektu udział biorą: dr Alfred Twardecki (MNW, Polska), prof. Ałła Bujskich (IA NANU, Ukraina) oraz dr Szymon Lenarczyk (Polska). 

 

Alfred Twardecki